Klubbstugan ligger i Vangsta, längs Gånsviksvägen. Det är inte svårt att ta sig till klubbområdet. Kommer du med bil följer du skyltarna mot Smitingens havsbad och svänger när du passerat sista villorna vid Gånsviksdalen, höger vid skylten ”Brukshundklubb ”. Åker du med buss 4 finns det en busshållsplats alldeles i närheten. Tänk på att ha reflex på under den mörka tiden då du går i vägrenen.
Klicka på bilden för att komma till hitta.se
På klubben finns det två stora, fina gräsplaner och en grusplan som främst används på vintern. Här samsas alla om träningen, vare sig du tränar agility, IPO eller lydnad.
Är du nyfiken på vad som händer på klubben, ta en titt i kalendern. Är du sugen på att gå kurs, titta under ”kurser”, där står det när kurser börjar och då får du även information om hur du anmäler dig.
Härnösands brukshundklubb strävar efter att alla ska trivas på klubben, såväl om du har blandras som renrasig, brukshund eller sällskapshund, bara vill träna för skoj eller tävla högt. Alla är välkomna!
Adress till klubbområdet:
Plats: Vangsta 102, 871 93 Härnösand mittemot Ridstadion.
Busslinje 24 till Vangsta vändplan därefter promenad till klubben.
Har du GPS och är osäker på hur du hittar till vår klubb?
RT90: X: 6947026, Y: 1611816
WGS84: Lat N 62° 37′ 3″ Lon E 17° 59′ 0″
Decimal: 62.6177, 17.9835
Postadress om du vill skicka brev till klubben:
HÄRNÖSANDS BRUKSHUNDKLUBB
Box 3026
871 03 HÄRNÖSAND
pg 46 76 40-9
Mailadress: styrelsen@harnosandsbk.se