städschema, från 1 maj 2020

Inom klubben delar vi på städningen av lokaler vi använder


Att göra:
Damsuga och torka av golven i hallen, matsalen, köket, utbildningssalen samt kontoret
Damsuga och torka av golven toaletten, toalettstolarna, speglarna och handfat
Torka alla borden, och fönsterkarmar, vattna blommor
Sopa av uteplatsen
Torka av alla bänkar i köket, rengör kylskåpet
Kontrollera om något behöver köpas in, skriv upp det på inköpstavlan och meddela inköpsansvarig.


Klubben står med:
- Dammsugare, Rengöringsmedel, Trasor, Skurmopp
Inköpsansvarig: Fattas något kontakta Lennart Högel tel: 070-6805994

Varje sektor ansvarar för att städning genomförs.
Träningsgrupp Ansvars veckor
HUS-utbildning 1,8,15,22,29,36,43
Agility 2,9,16,23,30,37,44
Rallylydnad 3,10,17,24,31,38,45
Tävling 4,11,18,25,32,39,46
Skydd/IPO 5,12,19,26,33,40,47
Ung med hund 6,13,20,27,34,41,48
Nosework/specialsök 7,14,21,28,35,42,49

Sektorerna får byta ansvarsveckor om det behövs.

KLUBBLOKALEN

Lista för utskrift

  Den här webbplatsen använder cookies för att alla funktioner och tjänster ska fungera, samt förbättra användarvänligheten.
Besökare: